فرق چلو و پلو چیست؟ مسئله این هست!

دقت کردید! ما روزمره خیلی از کلمات و اصطلاحات به کار می بریم بدون آنکه به معنی آن دقت کرده باشیم یا بدانیم ریشه کلمه کجاست؟!

در مورد غذاها هم همینطور هست ما آنقدر درگیر روزمره شدیم و در طول عمر بسیاری از غذاها را در وعده های مختلف استفاده کردیم بدون آنکه فکر کرده باشیم ریشه فرهنگی آن غذا چیست؟ چرا اسمش اینگونه انتخاب شده است؟ چه فرقی با غذاهای مشابه دارد؟ چقدر کالری دارد؟ قبل یا بعد از آن چه  غذایی باید بخوریم یا نخوریم؟! و هزاران سوال دیگر…

جدا از هر گونه تعصب، ما ایرانی ها تنوع غذایی بالایی داریم. جای جای ایران غذاهای سنتی و لذیذ مخصوص به منطقه خود را دارد. چلو ها و پلوهای مختلف، با روش طبخ مختص هر منطقه در ایران عزیز جود دارد.

در اکثر وعده های غذایی ناهار یا شام، مراسمات مختلف ( عروسی، ترحیم، پاگشا و…)، منوی رستوران ها چلو و پلو پای ثابت هست. همواره در روزمرگی خودمان بارها و بارها در وعده های غذایی ناهار و شام از انواع چلو و پلو را میل کرده ایم.

آیا تا به حال فکر کردید چلو و پلو چه فرقی دارد؟

شاید اگر این سوال رو از مادران و همسران خود یا حتی آشپزهایی که هر روز کارشان این هست بپرسید هم نتوانند به درستی پاسخ بدهند. همانطور که می دانید اساس پخت چلو و پلو با برنج پخته شده و دم کشیده شده است. اما تفاوت در چیست؟

  • در هنگام پخت چلو برنج، آن را به شکل ساده دم کرده و بعد از آماده شدن ، درکنار انواع خورش، کباب و سبزیجات استفاده می کنیم.
  • اما در پخت پلو برنج، روش متفاوت تری نسبت به چلو را به کار می بریم. در تهیه پلو، برنج همراه با مواد دیگری مثل گوشت یا سبزیجات و حبوبات، طبخ می شود. اگر دقت کرده باشید لوبیا پلو، عدس پلو، سبزی پلو و… نیز به همین شکل طبخ می شوند.

فرق چلو و پلو چیست؟ تفاوت چلو و پلو

انواع پلوی ایرانی

آلبالو پلواستامبولی پلودمی باقلامرصع پلو
قیمه پلوکلم پلورشته پلوقنبر پلو
نخود پلوعدس پلوزرشک پلوشیرین پلو
پلو یونانیکرفس پلوماش پلوفلفل پلو
پلو پاکستانیهویج پلولوبیا پلوزیره پلو
کلم پلو شیرازیشوید پلوسبزی پلو با ماهیکدو پلو
رشته پلو با گوشتباقالی پلو با ماهیچهپلو بندریمیگو پلو
دمی گوجهکشمش پلوپلو مکزیکیپلو هندی
اگر پلویی می شناسید مختص منطقه خودتون یا توی لیست بالا قرار نگرفته است، لطفا در قسمت نظرات حتما عنوان کنید.

جمع بندی

از این پس اگر به رستورانی تشریف بدید و منوی غذاهای مختلف را مشاهده کردید این نکته را به یادگار از ما داشته باشید که چلو، برنجی ساده است که دم می شود و در کنار خورشت، کباب و … استفاده می شود در حالی که طبخ پلو، برنج در ترکیب با سایر مواد ( مانند سبزیجات، حبوبات و… ) پخت می شود.

در منوی رستوران های اول کارت، کلی انواع چلو و پلو داریم که می توانید با تخفیف اول کارت میل کنید. برای اینکار اگر هنوز اول کارتی نشده اید، از این لینک همین حالا اول کارتی شو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *